Další z pravidelného cyklu literárně hudebních pořadů Miloše Sládka z české barokní a novověké literatury tentokrát na téma Strašidelné příběhy v raně novověké literatuře se koná ve středu 21. května od 18:00.
- Zobrazit vše
- Akce
- Aktuality
- Call for papers
- Knižní novinky
- Konference, semináře, workshopy
- Podcasty
- Přednášky
- Týden AV
- Výstavy
Akce a aktuality
Předmět dokonalosti v raném novověku
Odborný workshop Předmět dokonalosti v raném novověku
pořádá Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku FLÚ AV ČR v rámci programu „Strategie AV21 Moc předmětů: Materialita mezi minulostí a budoucností“ ve spolupráci s Knihovědným oddělením KNAV ČR a Městskou knihovnou Klatovy. CFP do 30. dubna 2025!
Acutus et Argutus – Early Modern Print Culture in Motion
Mezinárodní konference Acutus et Argutus: Early Modern Print Culture in Motion je naplánovaná na 8. – 10. října 2025 v litevském Vilniusu. Konference oslaví 550 let od narození Matyáše Kasimíra Sarbiewskiho (1595–1640) a odkaz jeho osobnosti. Call for papers do 30. dubna 2025.
Typograf G. Bodoni (1740–1813)
omorní výstavu, která se zaměřuje na život a dílo význačného typografa a písmaře Giambattisty Bodoniho (1740–1813) připravila Knihovna Národního muzea. Výstava potrvá do 30. 4. 2025 v historické budově Národního muzea.
Martin Vyšehradský: Málo známý přítel knih z ostrovského kláštera
V květnové přednášce cyklu Staročeský dýchánek se s Karlem Pacovským (Filozofická fakulta Univerzity Karlovy) vydáme po stopách Martina Vyšehradského.
Kdy: v úterý 6. 5. 2025 od 17 hodin.
Kde: Dolní sál Ústavu pro českou literaturu AV ČR, Na Florenci 3, Praha 1.
Strachotova hudební sbírka ve fondu Národní knihovny ČR
Přednáška Elišky Šedivé z cyklu Z klementinských pokladů, který pořádá Oddělení rukopisů a starých tisků NK ČR, představí Strachotovu hudební sbírku.
Kdy: v úterý 13. 5. 2025 od 17 hodin.
Kde: v Zasedacím sále (č. 136) v 1. patře Klementina.
Hřbitove, hřbitove, zahrado zelená…
Ústav dějin umění připravuje mezinárodní interdisciplinární konferenci zaměřenou na funerální kulturu. Konference se uskuteční 5.–6. listopadu 2025 v Praze. CFP do 31. 5. 2025!
Kristova cesta na Golgotu ulicemi Jeruzaléma
Výstava restaurovaného grafického listu Johanna Daniela Herze staršího (1693–1754) – Pohled na Jeruzalém s Kristovými pašijemi – z doby kolem roku 1735 se koná od 10. 4. 2025 do 6. 7. 2025 v Arcidiecézním muzeu Olomouc, (kaple sv. Jana Křtitele).
Tvořeni literaturou
Nová kniha Ústavu pro českou literaturu AV ČR – Tvořeni literaturou. Společné dějiny česky a německy psané literatury českých zemí (1760–1920). Kolektiv autorů okolo Václavů Smyčky a Petrboka v ní upouští od zažitého schématu dvou jazykově oddělených světů v jednom prostoru a nahlíží na česky a německy psanou literaturu v českých zemích jako na jeden celek.
Česká knižní kultura na cestě od rukopisu ke knihtisku
V nakladatelství Academia vyšla nová mongografie Bořka Neškudly Česká knižní kultura na cestě od rukopisu ke knihtisku. Monografie na podkladě kratších studií nastiňuje obraz knižní kultury, knižní tvorby a čtenářské obce v českých zemích na přelomu 15. a 16. století. Zabývá se předpoklady vzniku a přijetí knihtisku v českých zemích a zkoumá některé jevy a vlivy, které …
Bibliotheca astronomica a Knihovna mistra Křišťana z Prachatic
Národní knihovna ČR vydala dvě nové publikace! První knižní novinku napsali Kamil Boldan a Jana Vackářová – „Bibliotheca astronomica. Astronomické tisky 15.–17. století ze sbírek Národní knihovny České republiky“. Publikace byla vydána jako kritický katalog k výstavě Bibliotheca astronomica, konané 18. 10. – 18. 12. 2024 v Galerii Klementinum. Autorem druhé novinky „Knihovna mistra Křišťana z Prachatic“ je Michal Dragoun.
Kniha v muzeu. Knižní sbírky Moravské galerie
Vychází „Kniha v muzeu. Knižní sbírky Moravské galerie“, kterou připravily Judita Matějová a Hana Karkanová. Knihu recenzoval Pavel Muchka z oddělení knižní kultury Knihovny NM. Celkem na 407 stranách jsou představeny bohaté a jedinečné sbírky rukopisů, starých tisků, knižní produkce 19. století, umělecké knižní vazby a bibliofilie, autorské knihy, které se nacházejí v knihovních sbírkách Moravské galerie. Nechybí i pečlivě zpracované medailonky uměleckých knihařů, dějiny bibliofilského hnutí apod.
Lenka Řezníková: Historiam videre
Novinka z produkce Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku: Lenka Řezníková Historiam videre: Zrak, svědectví a zkušenost v dějepisectví Jednoty bratrské (1600–1660), vydalo nakladatelství Scriptorium.
Reflecting Jerusalem in Medieval Czech Lands
V nakladatelství Amsterdam University Press vyšla nová publikace, která mapuje odraz Jeruzaléma v kultuře středověkých českých zemí. Editoři: Anna Kernbach, Lenka Panušková z Ústavu dějin umění AV ČR a Daniel Soukup z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Představení knihy se bude konat 1. 4. v 17:00 v Ústavu pro českou literaturu AV ČR.
ICONCLASS – Guided tour
Tvůrci on-line verze klasifikačního systému ICONCLASS, Hans Brandhorst a Etienne Posthumus, nabízí virtuální prohlídku. Více informací a registrační formulář najdete ZDE a na hlavní stránce webu ICONCLASS.
Karel Škréta a univerzitní teze v českých zemích
Již před časem vyšla mezioborová kniha kolektivu autorů, která by neměla zapadnout: Karel Škréta a univerzitní teze v českých zemích, ed. Petra Zelenková. Vedle svého zakladatelského díla na poli českého barokního malířství sehrál Karel Škréta rovněž zásadní roli při formování barokní grafiky v českých zemích. Jako inventor (autor kresebných předloh) navrhoval volné grafické listy i knižní ilustrace, které ryli …
O umění kuchařském
Petra Kubíčková je autorkou katalogu i výstavy O umění kuchařském. Kuchařské tisky ve fondu VKOL. Výstava proběhla minulý rok v září – listopadu v Olomouci, podrobný katalog k výstavě kromě obecných informací přináší zejména rozšířené popisy představených a vystavených exponátů nebo kapitolu obsahujícíc klasické i netradiční, ale zejména srozumitelné a proveditelné recepty z dávné i docela blízké minulosti.
Tvořeni literaturou – třetí a poslední večer
Ústav pro českou literaturu AV ČR a Památník národního písemnictví pořádají cyklus třetí a poslední z čtvrtečních večerů v Muzeu literatury – ke knize Tvořeni literaturou. Společné dějiny česky a německy psané literatury českých zemí (1760–1920). Akce proběhne 22. 5. od 18 hodin.
4th International Provenance Conference
Ve dnech 24.–25. dubna 2025 se bude konat 4. mezinárodní provenienční konference ve Wroclawi, Ossolineum, na téma rozptýlených knihoven: Dispersed Libraries. (Post)war Fates of Early Printed BookCollections.
- 1
- 2
- 3
- …
- 51
- Zobrazit další