Výzkumné centrum Dvory a rezidence, Historický ústav, v. v. i., ve spolupráci s Filosofickým ústavem, v. v. i. pořádají worshop na téma Role exempel v literatuře českých zemí mezi středověkem a raným novověkem. Workshop se bude konat 13. dubna 2023 v Zasedacím sále Historického ústavu na adrese Prosecká 809/76, Praha 9.
Akce a aktuality
‚Köstlichste Perlen‘ in ‚Schatz=Kammer‘
Historický ústav AV ČR, v. v. i., a Katedra pomocných věd historických a archivního studia FF UK pořádají přednášku ‚Köstlichste Perlen‘ in ‚Schatz=Kammer‘. Zum Leben der Frauen aus der Stadtelite in schlesischen Leichenpredigten des 17./18. Jahrhunderts dr. Kaliny Mróz-Jabłecke z Uniwersytet Wrocławski. Přednáška se bude konat 28. března od 12:30 v v posluchárně P215 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (pozor změna času a posluchárny!).
Knižní kultura – prezentace doktorandů
Odborníkům z významných paměťových institucí, kteří se věnují historickým knižním fondům, se týká pozvání na prezentaci výzkumu doktorandů Ústavu infomačních studíí a knihovnictví FF UK. Online prezentace témat z oblasti knižní kultury proběhne v pondělí 20 března od 14 hodin.
Představené nové edice kroniky Zbraslavské
Historický ústav FF MU a Matice moravská představí novou edici Zbraslavské kroniky (Cronica Aule regie), která byla vydána na konci minulého roku. Prezentace proběhne v pátek 17. března od 17 hodin v Čítárně v budově D (přízemí), A. Nováka 1, Brno. Tentýž den od 14-17 hodin se uskuteční XCI. brněnský medievistický pátek, při příležitosti tohoto nového vydání Zbraslavské …
Dílo Jana Amose Komenského / J. A. Comenii Opera omnia 19/II
Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku pořádá prezentaci nového svazku ediční řady: Dílo Jana Amose Komenského / J. A. Comenii Opera omnia 19/II ve čtvrtek 16. března od 17 hodin. Svazek představí jeho editoři: Vojtěch Balík, Věra Schifferová a Martin Steiner. Hudební doprovod akce: Lukáš M. Vytlačil (flétna). Místo konání: Literární kavárna nakladatelství …
Rozmanitá malá dílka perem Kříže z Telče
Tentokrát čtyři přednášející: Světlana Müllerová, Jakub Kozák, Ondřej Fúsik a Kristýna Loušová nám z klementinských pokladů vyberou a připraví téma Rozmanitá malé dílka perem Kříže z Telče, a to v úterý 14. března od 17 hodin v Zasedacím sále v 1. patře Národní knihovny ČR. V období pozdního středověku – na rozdíl od středověku raného – došlo díky rozšíření papíru …
Po stopách rožmberských knih ve Švédsku v Třeboni
Kulturní centrum Zámecká lékárna v Třeboni pořádá ve čtvrtek 9. března od 17 hodin přednášku Lenky Veselé na téma výzkumu švédské knižní kořisti s názvem Po stopách rožmberských knih ve Švédsku. Na přednášku je třeba si zakoupit vstupenku.
Místo a role českých exulantů v uherské raně novověké literatuře
Březnový Staročeský dýchánek se zaměří na téma Místo a role českých exulantů v uherské raně novověké literatuře. Přednášku prosloví Ingrid Papp z Maďarské akademie věd v úterý 7. 3. 2023 od 17 hodin v Dolním sále ÚČL AV ČR (NA Florenci 1420/3, Praha 1), záznam přednášky lze sledovat na YouTube.
Knihovědní detektivové představeni ve Čtenáři
Únorové číslo časopisu Čtenář se věnuje mimo jiných témat i představení projektu Knihovědních detektivů. Knihovna Akademie věd ČR v roce 2022 připravila ojedinělý projekt, který představuje moderní formou vybrané staré tisky z jejího historického fondu a zároveň propaguje knihovědu jako obor. Pro prezentaci svých knižních sbírek a popularizaci vědy spojila své síly s umělci a využila naplno potenciál …
- 1
- 2
- 3
- …
- 29
- Zobrazit další